298

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumu plāns 2020./2021.m.g. septembrī - decembrī  www

 

 

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumu plāns 2019./2020.m.g. janvārī - jūnijā www

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumu plāns 2019./2020.m.g. septembrī - decembrī www

 

Izzinoši-radošā nodarbība „Latvijas koku un amatniecības iepazīšana” (fotogalerija) 28.10.2019.

 

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumu plāns 2018./2019.m.g. janvārī – jūnijā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumu plāns 2018. gada septembrī - novembrī:

 

 

 

 

 

 

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums Rīgā 6.09.2018.

         6. septembrī, mūsu skolas delegācija ar tūkstošiem skolēniem no visiem 119 Latvijas novadiem tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”. Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.

        “Latvijas skolas soma” ir valsts finansētu atbalsta programma, lai visiem 1.–12. klašu skolēnam, t.sk., profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, būtu iespēja teorētiskās zināšanas papildināt ar klātienē dažādos pasākumos, muzejos, teātros, koncertzālēs, uzņēmumos, dabas takās un citviet gūtu pieredzi.

        Plašāka informācija par iniciatīvu „Latvijas skolas soma” atrodama Latvijas valsts simtgades programmas mājaslapā: www.lv100.lv/skolassoma

13    14

17    15

                                             16

 

 

 

LR Kultūras ministrijas pilotprojekts „Latvijas skolas soma” ir noslēdzies

Ar neizdzīvotas mīlestības mūžsenās smeldzes stāsta noskatīšanos Daugavpils teātrī š. g. 13. janvārī ( „Pieci vakari”, režisors Georgijs Surkovs) noslēdzās Daugavpils 10. vidusskolas piedalīšanās LR Kultūras ministrijas pilotprojektā „Latvijas skolas soma”.

Pilotprojekts nodrošināja skolēniem iespēju iepazīt Latviju klātienē un pieskarties tās vērtībām, t. sk. arī kultūrai. Piešķirtā finansējuma ietvaros Daugavpils 10. vidusskolas skolēniem bija iespēja apmeklēt 3 teātra izrādes: 375 1.-7. klašu audzēkņi noskatījās Daugavpils teātra izrādi mūziklu bērniem „Leo – mazais lauva” O.Šapošņikova režijā, kas atgādināja mazajiem skatītājiem par tādām dzīves vērtībām kā godīgums, drosme un cieņa pret vecākiem. 40 vidusskolēniem bija iespēja izbaudīt Ziemassvētku gaidīšanas laiku, decembrī dodoties ekskursijā uz valsts galvaspilsētu, lai Latvijas Nacionālajā teātrī noskatītos brīnišķīgu muzikālo izrādi „Sudraba slidas”, kas aicināja noticēt brīnumiem un ļauties izcilu aktieru spēles vērošanai Raimonda Paula mūzikas skaņu pavadījumā. Janvārī 35 vidusskolēni noskatījās izrādi „Pieci vakari”.

Pēc skolēnu atsauksmēm teātris arī šodien tiek uztverts kā vērtība. Tas palīdz dzīvē salikt prioritātes, padomāt par vienmēr aktuāliem jautājumiem, nošķirt svarīgo no nebūtiskā.

Pilotprojekta ietvaros skolēni apmeklēja arī citas kultūras iestādes Daugavpilī un Rīgā: Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu, kur noklausījās gan pašu audzēkņu komponēto mūziku un dziesmas, gan klasisko mūziku, pabija Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kur iepazinās ar profesionālo tēlotājmākslu, kā arī varēja aktīvi darboties Daugavpils Māla mākslas centra meistarklasēs.

Projektā piedalījās arī Daugavpils Vienības pamatskola, kuras skolēni arī aktīvi iesaistījās dažādās Latvijas kultūru, vēsturi, novadpētniecību un literatūru izzinošās aktivitātēs.

Esam pateicīgi LR Kultūras ministrijai par iespēju piedalīties projekta aprobācijā un ceram, ka projekts tiks iedzīvināts un kļūs par lielisku dāvanu visiem skolēniem Latvijas simtgadē!

 140

 

   

 

 

 

 

 

141   142

 

 

 

Aleksandra Volodina “Pieci vakari” Daugavpils teātrī 13.02.2017.

           Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils 10.vidusskolas 10.-12.klašu skolēni š.g. 13.janvārī devās uz Daugavpils teātri, lai noskatītos Georgija Surkova iestudējumu “Pieci vakari” pēc Aleksandra Volodina lugas.

           Lai arī luga rakstīta tālajos padomju laikos - 1959. gadā, stāsts ir saprotams arī mūsdienās. Tā ir izrāde par mūžsenu, bet vienmēr tik aktuālu tēmu, kā divu cilvēku savstarpējām attiecībām - mīlestību, šķiršanos un atkal tikšanos jeb mīlestības otro iespēju. Jebkuru laiku globālās sistēmas tīklos un pasaules notikumu virpulī galvenais  ir cilvēks, viņa jūtas, attiecības un pārdzīvojumi.

Ļeņingrada. Ziema. Snieg sniegs, divi cilvēki, kas šķīrušies pirms 17 gadiem, atkal tikušies. Barga ziema izšķīra viņus, varbūt šī spēs viņus savest kopā?

          „Izrāde ir par mīlestību, diviem cilvēkiem, kas jaunībā viens otru mīlēja, pirms daudziem gadiem šķīrās, jo sākās karš, un atkal tie ir satikušies," stāsta Surkovs.

          "Iļjins nobijās, ka viņš nebūs tāds, kādu viņu gribēja un cerēja redzēt Tamāru. Nobijās no atbildības un grūtībām un tā arī neparādījās viņas dzīvē. Bet Tamāra viņu gaidīja gandrīz 20 gadus, var teikt iekonservēja sevi, savas jūtas un savu sievišķību un būtību - ielika sevi ledusskapī," norādīja Surkovs.

           Uz teātra skatuves izrādes laikā dominē baltā krāsā, pirmkārt, jau tieši ledusskapjos, tiem šajā izrādē  „Pieci vakari” visnotaļ simboliska nozīme, atzīst arī scenogrāfe un kostīmu māksliniece - Dace Sloka

          „Ledusskapji gan padomju laikos, gan mūsdienās ne tikai parāda svarīgu lietu, to, ko mēs ēdam, ko mēs tur liekam, bet papildus rada arī aukstuma un sasaluma sajūtu. Jo Tamārai un Iļjinam attiecības bija iesaldētas uz vairākiem gadiem, tad nu viņi satiekas un mēģina šo ledu kausēt, jūtām ļauties un dzīvot tālāk,'' klāsta Sloka.

          Lai arī luga rakstīta 1959. gadā, savu aktualitāti tā nezaudē arī mūsdienās, liek domāt, vērtēt, bet galvenais - just un neslēpt savas jūtas, par savu lomu šajā iestudējumā un izrādes galveno tēmu saka Daugavpils teātra aktrise Milena Rožanska.

         „Šī luga ir ļoti poētiska, un poētisma pietrūkst mūsu dzīvē. Man gribas, lai skatītājs pēc šīs izrādes ietu mājās, piepildīts ar mīlestības enerģiju," norāda Surkovs.

Kādas tad ir mūsu skolēnu domas, emocijas par izrādi?

Brīnišķīga izrāde. Noskatījos vienā elpas vilcienā. Guvu milzīgu baudu. Un kāda aktieru spēle! Izjutu visu to, ko juta aktieri.

                                                                                                                          Linda Špiļko, 10.b

Izjutu pagājušā gadsimta 60.gadu atmosfēru. Aktieru spēle ļoti ticama. Man ļoti patika.

                                                                                                                          Anna Kazaķeviča, 11.a

Izrāde debešķīga! Viena no labākajām, kuras esmu redzējusi pēdējo gadu laikā . Aktieru meistarība mani apbūra, varēju izjust un pārdzīvot visu, ko juta un pārdzīvoja aktieri.

                                                                                                                         Adelīna Deņisova, 10.b

“Pieci vakari”- izrāde par divu mīlošu siržu ziemu un ilgi gaidīto atkusni.

Aktieri brīnišķīgi nospēlēja savu lomu , skatītāji bija sajūsmā, arī es.

                                                                        Aleksandra Lebedeka, 12./1.

Interese par notiekošo uz skatuves radās uzreiz. Aktieru spēle bija tik dabiska , nokļuvu laikā , kad mana vecmāmiņa vēl bija maza.

Aktieru spēle bija dziļi izjusta , uz skatuves viņi jutās pārliecinoši. Tas liecina par milzīgu ieguldīto darbu, par nebeidzamajiem mēģinājumiem.

Paldies par doto iespēju noskatīties izrādi.

                                                                                                                          Jekaterina Volkova, 11.a

Šī izrāde skar svarīgas un katra cilvēka dzīvei tik ļoti nozīmīgas tēmas un parāda, ka , neskatoties uz nodzīvoto gadu skaitu un pieļauto kļūdu daudzumu, pasaulē saglabājas pamatvērtības, kuras nezūd arī pēc daudziem gadiem. Katra iestudējuma aina pamudina skatītājus domāt par to, kā nepazaudēt un saglabāt vēlmi būt pretimnākošiem, saglabāt dvēselē pirms daudziem gadiem jaunībā iedegto mīlestības gaismiņu, un tā, bez šaubām, ir mūsdienu cilvēkiem tik ļoti vajadzīgā dzīves gudrība, kas neatstāja vienaldzīgus jauniešus.

                                                                                                         Agita Laicāne,

                                             latviešu valodas un literatūras skolotāja

179

180       

 

 

Izrāde „Pasaka par pīlēnu” 10.01.2016.

„Latvijas skolas somas” projekta ietvaros apmeklēto pasākumu krātuvīti papildināja Leļļu teātra „Tims” izrāde „Pasaka par pīlēnu”, kuru skolas aktu zālē š.g. 10.janvārī noskatījās 1.-2.klašu skolēni.

Muzikālā pasaka par drošsirdīgā, zinātkārā un draudzīgā pīlēna piedzīvojumiem ļoti patika mazajiem skatītājiem. Kā pēc izrādes noskatīšanās secināja paši skolēni – draudzīgums ir ļoti nepieciešams dzīvē, jo vienmēr palīdz uzturēt labas attiecības un rast atbalstu grūtā situācijā. Ir ļoti svarīgi atrast draugus, būt labsirdīgiem un izpalīdzīgiem – šādu atziņu ieguva skolēni, noskatoties Leļļu teātra izrādi.

 

 

Izrāde „Sudraba slidas” Latvijas Nacionālajā teātrī 10.12.2016.

10.decembrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 9.-12.klašu skolēni agri no rīta devās ekskursijā uz Rīgu, lai galvaspilsētas Latvijas Nacionālajā teātrī noskatītos Mērijas Meipsas - Dodžas „Sudraba slidas”. Izrādes režisors Edmunds Freibergs, mūzikas autors Raimonds Pauls.

Pieteikumā par izrādi ir teikts: „Sudraba slidas” ir izrāde ģimenei – vecākiem, kas vēlas saviem bērniem uzdāvināt ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā. Un, protams, bērniem. Šī izrāde ir īpaša ar to, ka aktieri pa skatuvi reāli slido.

Paši mākslinieki saka tā:

Režisors Edmunds Freibergs: „Sudraba slidas” ir mana bērnības grāmata. Vēlos vēlreiz atgādināt gan savai paaudzei, gan jaunajai paaudzei par šo grāmatu, tādēļ arī tiek veidota šī izrāde…

Zem Dieva debesīm mēs visi esam vienādi – esam pelnījuši sapratni un līdzjūtību… Īstais Ziemassvētku brīnums notiek tad, kad cilvēku sirdis paveras viena pret otru un kad ir miers virs zemes, labs prāts. Par labu prātu arī ir izrāde - cilvēki viens otram palīdz un dara labus darbus.”

Grētele (Sanita Pušpure): „Stāsts ir par cerību, kas visiem ir nepieciešama. Un laikmetam nav nozīmes, visi vēlas vienu un to pašu – būt mīlēti, pārtikuši. Izrādes stāsts ir par Ziemassvētku brīnumu. Te ir arī tā darīšana – nevis tikai sēž un gaida to brīnumu, labāku dzīvi, bet viņi arī iet pretī tai labākai dzīvei.”

Hanss (Ainārs Ančevskis): “Paldies Edmundam par to, ka iedeva man šādu lomu – spēlēt bērnu! Šis nav Ziemassvētku gabals tikai tāpēc, ka tajā piemin Dievu, bet tāpēc, ka tajā ir klasiskas vērtības. Gan mūzika, scenogrāfija, gan vizuālais – acīm tīkams gan lielam, gan mazam skatītājam.”

           Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem „Sudraba slidas” aizved uz 19.gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu.

           Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi.”

Šodienai atbilstošā teātra valodā izstāstīts stāsts par vispārcilvēciskajām un sociālajām problēmām, lielisks aktieru sastāvs – šī izrāde noteikti uzrunā sirdis Ziemassvētku laikā un liek padomāt, ko mēs paši uzskatām par savas dzīves lielākajām vērtībām.

Pēc izrādes noskatīšanās mākslas baudīšanas prieks skolēniem turpinājās – viņi devās uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, lai apskatītu Jura Dimitera personālizstādi „Priekškara paslēpes”, kas ir vairāk nekā četrdesmit gadu ilgās radošās darbības retrospekcija. LNMM par izstādes autoru sniedz šādu informāciju: „Juri Dimiteru var uzskatīt par vienu no oriģinālākajiem sirreālisma stilistikā strādājošiem autoriem ar savdabīgu tēlu loku un glezniecības tehniku. Darbos mākslinieks pauž savas iekšējās sajūtas, izsakot to ar vēlmi piederēt viduslaiku gleznotāju pulkam - „lai mierīgi peldētu savu domu pasaulē.”

Līdzās priekšmetiskās vides personifikācijai, darbos tiek risināta cilvēku savstarpējo attiecību, morāles un Bībeles tēma, sieviešu tiesību jautājums un erotika”

Kā arī skolēni apskatīja muzeja pastāvīgo ekspozīciju, sākot ar Vilhelma Purvīša, Jaņa Rozentāla, Johana Valtera gleznām un beidzot ar mūsdienu mākslinieku darbiem.

Pēc ekskursijas skolēni dalījās savās pārdomās. Lūk, dažas no tām:

Vita Vērdiņa (11.b): “Man ļoti iepatikās mūsu brauciens uz Rīgu – tā bija labākā decembra nedēļas nogale. Es patiešām sapratu, ka māksla vienmēr būs aktuāla, un katru dienu cilvēki zīmēs, rakstīs un filmēs mākslas šedevrus. Bet es nekad nebiju domājusi, ka māksla var tik stipri „sagūstīt” mani. Vislielāko iespaidu uz mani atstāja Jura Dimitera izstāde „Priekškara paslēpes”- es staigāju pa vienu zāli apmēram 40 minūtes, sajūtoties kā mazs bērniņš, kas soli pa solītim iepazīst pasauli”.

Jelizaveta Šimane (11.a): „Šis brauciens man palīdzēja notvert īstu Ziemassvētku sajūtu, Latvijas Nacionālajā teātrī noskatoties izrādi „Sudraba slidas”. Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā es biju pirmo reizi, man bija interesanti iepazīties ar Latvijas mākslu, un tagad Kārļa Padega, Valtera, Vilhelma Purvīša un Jaņa Rozentāla gleznas man ir zināmas.”

Karīna Sproģe (11.a): „Man patika mūsdienu māksla - tā ir nestandarta un oriģināla. Skatoties uz gleznu, tu domā: Kā to var izdomāt!”- un tu saproti, ka cilvēks patiešām ir talantīgs. ”

Santa Trifonova (10.b): „Visvairāk man patika muzejs, jo es ieraudzīju kaut ko jaunu un interesantu. Ja man būtu iespēja, es labprāt aizbrauktu uz Rīgu vēlreiz.”

Darja Safronova (11.a): „Visvairāk man patika Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Īpaši man patika mūsdienu māksla, jo katrs cilvēks mūsdienu gleznās var saskatīt kaut ko savu.”

 

 

            

36

               Sagaidot Latvijas simtgades svētkus, mūsu skola un Daugavpils Vienības pamatskola iesaistījās Kultūras ministrijas iniciētā un koordinētā projektā Latvijas skolēniem “Latvijas skolas soma”. Š.g. septembrī – decembrī notiek projekta pilotfāze. Projekts paredz visu skolēnu iesaistīšanos un rosina skolēnus apgūt Latvijas kultūras vērtības, kas spēcina piederības sajūtu un valstisko identitāti ikvienam Latvijas bērnam un jaunietim. „Latvijas skolas somas” projekta mērķis ir nodrošināt Latvijas bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības ietvaros iespēju pieredzēt Latviju klātienē, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības. Piedaloties projektā, ir svarīgi attīstīt skolēnu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci: zināt, kāda ir kultūras un mākslas nozīme, spēja to baudīt vai būt tajā ieinteresētam, kas ļauj skolēniem caur kultūras daudzveidību iepazīt sevi, valodu, vērtības, uzvedības modeļus, kā rezultātā veidojas cilvēka piederība nācijai.

              Tā kā šī projekta ietvaros tiek atbalstīta profesionālās mākslas un kultūras piedzīvošana, 11.oktobrī devāmies uz Daugavpils teātri, lai noskatītos Daugavpils teātra izrādi mūziklu bērniem „Leo – mazais lauva” O.Šapošņikova režijā. Mūzikla pamatā ir F.Tappera pasaka „Leo - mazais lauva”, kuru pats autors ir uzdāvinājis Daugavpils teātrim iestudēšanai. 1.-7.klašu skolēni noskatījās galvu reibinošu deju un triku, mūsdienīgu mūzikas ritmu un spilgtu krāsu valodā izstāstītu pasaku – stāstu par lauvēnu, kurš dodas uz džungļiem mācīties no citiem zvēriem godīgumu, drosmi, pieticību, cieņu pret vecākiem un citas noderīgas lietas. Sekojot mazā lauvēna ceļojumam, mazie un ne tik mazie skatītāji vēroja, kā ir iekārtota šī pasaule, un iepazina tās galvenās vērtības. 4.-7.klašu skolēni vairāk vēroja aktieru darbu uz skatuves, apzinājās, cik daudzpusīgam ir jābūt māksliniekam, lai spētu aizraut skatītājus un realizēt lugas autora ieceres. Ne mazāk svarīgas pirms teātra apmeklēšanas bija arī sarunas klases stundās par to, ko nozīmē apmeklēt teātri, kādi uzvedības noteikumi ir jāievēro, kādas teātra tradīcijas ir jārespektē, kādu profesiju cilvēki strādā teātrī.

             Šī paša pilotprojekta ietvaros 8.klašu skolēni šajā dienā apmeklēja Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu. Šī mācību iestāde sagatavo profesionālus mūziķus, tāpēc tās apmeklējums atbilst projekta “Latvijas skolas soma” pamatnostādnēm. Skolēni noklausījās šīs vidusskolas audzēkņu sagatavotu koncertu, kurš tapa direktores vietnieces mācību darbā Elīnas Bambānes vadībā. Koncertā skanēja pašu audzēkņu komponēta mūzika un dziesmas.

         Jāatzīmē, ka katra klase veido pilotprojekta portfolio, kurā apmeklētie pasākumi kultūras notikumi ir izdzīvoti trīs fāzēs: sagatavošanās (saruna par pasākuma saturu, formu), pats pasākums un refleksija (foto, video atskaite, zīmējums, literārs darbs u.tml., kas atspoguļo skolēnu emocijas, pārdomas, novēlējumus).

         Projekts „Latvijas skolas soma” neapšaubāmi ir lieliska Latvijas sabiedrības dāvana bērniem un jauniešiem Latvijas valsts simtgadē.

 

 

 

Daugavpils teātra izrāde - pasaka „Leo – mazais lauva” 11.10.2016.

 

37 57

 

58

    65

59   64

 76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekskursija uz Daugavpils Māla mākslas centru (4.b klase) 10.11.2016.

 

77

78

 

79

 

 

 

 

Koncerts Daugavpils Mūzikas vidusskolā (8.ab klases) 16.11.2016.

 

38   

39

 73

 

 

Koncerts Daugavpils Mūzikas vidusskolā (12 klases) 16.11.2016.

105

 

106

 107

 

 

Ekskursija uz Marka Rotko Mākslas centru 30.11.2016.

            Š.g. 30.novembrī uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru iepazīties ar izcilā gleznotāja daiļradi un biogrāfiju, kā arī apskatīt jaunās ziemas izstāžu sezonas eksponātus devās 10.a un 10.b klases skolēni ar savām klases audzinātājām Zinaīdu Nikitinu un Natāliju Teterevu. Skolēni apskatīja Marka Rotko gleznas un noklausījās ekskursijas vadītājas stāstījumu par gleznotāja dzīvi un mākslu. Pēc tam jaunieši apskatīja ekspozīciju 2.stāvā - izstādi no Vācijas mākslas galerijas „Pashmin”, Latvijas mākslinieces Zaigas Putrāmas izstādi „Saules satiekas” un Daugavpils mākslinieces Nataļjas Marinohas izstādi „Plūsma”.

          Vislielāko iespaidu uz skolēniem atstāja populārā Krievijas mākslas vēsturnieka, kolekcionāra Aleksandra Vasiļjeva izstāde no privātās kolekcijas „Viktorijas laikmeta modes šarms”.

60

 61

 

62

 63

 

 

 

 

 

.

eklase

VISC

Go to top